Alla mina tävlingar

Alla | Friidrott | MÄSTERSKAP | Vanliga långlopp


Svenskt Mästerskap (SM)

Terräng

M22 6km 23:43 29a/29 Böda Sand, Öland 1/5 -05
Män 4km 13:46 42a/51 Teleborg, Växjö 3/5 -08
4km 12:53 47a/58 Tantolunden, Sthlm 25/4 -09
12km 42:09 33a/33 Tantolunden, Sthlm 26/4 -09
4km 14:05 37a/39 Borås 24/4 -10
Lag 39:41 6a/6 David 12:45, Tomas O. 13:21


Smålands Distrikts Mästerskap (DM)

200m

28.04 9a/9 Högby 13/7 -05

800m

2:13.60 5a/7 Eksjö
5/8 -07
2:09.01i 4a/23 Karlskrona 17/2 -08
2:09.88i 2a/15 Karlskrona 11/1 -09
2:10.22i 5a/7 Karlskrona 14/2 -10
2:10.24 4a/6 Villstad 29/8 -10
2:08.83i 3a/20 Karlskrona 16/1 -11
2:13.66 5a/6 Kalmar 29/5 -11
2:13.47i 4a/17 Växjö 7/2 -16

1500m

4:36.06
10a/13
Nässjö
4/8 -07
4:23.73i 1a/2 Karlskrona 16/2 -08
4:22.49i 2a/7 Karlskrona 10/1 -09
4:31.14i 7a/12 Karlskrona 13/2 -10
4:19.60 4a/18 Kalmar 24/7 -10
4:18.93i 5a/7 Karlskrona 15/1 -11
4:29.44 7a/10 Kalmar 28/5 -11
4:23.96 5a/9 Jönköping 2/6 -12
4:21.73i 4a/6 Växjö 18/1 -14
4:26.69i 6a/8 Växjö 6/2 -16

3000m

9:39.70i
2a/24
Karlskrona 17/2 -08
9:41.65i 2a/13 Karlskrona 11/1 -09
9:29.81i 4a/10 Karlskrona 14/2 -10
9:29.03i 4a/17 Karlskrona 16/1 -11
9:29.45i 6a/39 Växjö 20/1 -13

5000m

19:01.39
15e/31
Högby
13/7 -04
17:58.16
16e/34
Jönköping
22/6 -05
17:06.59
8a/38
Högby
11/7 -07
Bröt
-
Högby
9/7 -08
16:47.75 7a/42 Högby
12/7 -09
16:32.59 6a/31 Högby
11/7 -10
16:50.51 5a/27 Högby
17/7 -11
17:30.82 13e/36 Högby
13/7 -12
16:58.96 13e/31 Högby
7/7 -13
17:23.81 6a/19 Högby
12/7 -14

10.000m

36:51.95
4a/17
Oskarshamn
26/8 -06
36:35.9m
9a/41
Växjö
6/7 -07
35:16.82
7a/35
Nässjö
12/9 -08
35:23.9m
5a/33
Oskarshamn
7/6 -09
36:18.65 7a/32 Villstad 4/7 -10
35:28.14 6a/28 Oskarshamn 3/7 -11
36:05.95 14e/40 Eksjö 1/7 -12
35:29.33 8a/42 Värnamo 10/8 -13

Halvmarathon

1:20:41
3a/31
Vimmerby 17/5 -07
1:19:07
3a/22
Bromölla 9/11 -08
1:22:47
4a/30
Anderstorp 8/8 -09
1:18:07 1a/47 Hultsfred 11/9 -10
1:22:23 11a/67 Hultsfred 8/9 -12
1:23:16 8a/55 Hultsfred 7/9 -13

Marathon

3:52:42
8a/15
Ölands 24/7 -04
Bröt
-
Växjö 15/10 -05
3:06:22
12a/58
Växjö 13/10 -07
3:12:53
10a/54
Växjö 18/10 -08
3:26:19 19e/55
Växjö 17/10 -09

Terräng 4km

15:46 33a/70 Jönköping 16/4 -05
14:16 9a/107 Anderstorp 19/4 -07
13:17 2a/84 Oskarshamn 19/4 -09
13:08 5a/93 Eksjö 18/4 -10
13:10 4a/97 Kalmar 9/4 -11
14:05 13/104 Växjö 21/4 -12
14:38 18/91 Nässjö 3/5 -14

Terräng 4km lag

46:31 9a/12 Jönköping 16/4 -05 HIF-3/4: P.Josefsson 15:20, S.Rohde 15:25, M.Andersson 15:46
44:15 5a/27 Anderstorp 19/4 -07 HIF-2/3: M.Andersson 14:16, S.Rohde 14:59, P.Josefsson 15:00
40:44 1a/20 Oskarshamn 19/4 -09 HIF-1/5: M.Andersson 13:17, T.Olsson 13:31, S.Rohde 13:55
39:22 1a/23 Eksjö 18/4 -10 HIF-1/6: T.Olsson 13:03, M.Andersson 13:08, A.Dahlström 13:11
38:53 1a/24 Kalmar 9/4 -11 HIF-1/8: D.Nilsson 12.18, M.Andersson 13:10, T.Olsson 13:25
42:31 4a/22 Växjö 21/4 -12 HIF-2/3: M.Andersson 14:05, S.Karlsson 14:11, C.Fogel 14:15
43:50 6a/22 Nässjö 3/5 -14 HIF-2/7: D.Svensson 14:25, M.Andersson 14:38, E.Karlsson 14:45

Terräng 12km

42:00 1a/17 Södra Vi 21/9 -08
42:22 4a/20 Södra Vi 20/9 -09
43:05 6a/23 Södra Vi 19/9 -10
42:59 3a/21 Södra Vi 22/9 -13
42:48 5a/25 Södra Vi 21/9 -14
41:47 6a/20 Södra Vi 20/9 -15

Terräng 12km lag

2:17:34 1a/3 Södra Vi 21/9 -08 HIF-1/1: M. Andersson 42:00, S. Jansson 46:38, L. Dahlström 48:56
2:11:41 1a/3 Södra Vi 20/9 -09 HIF-1/1: M. Andersson 42:22, M. Persson 43:16, T. Ingvarsson 46:02
2:12:50 2a/6 Södra Vi 19/9 -10 HIF-2/3: M. Andersson 43:05, T. Ingvarsson 44:41, L. Dahlström 45:03
2:14:27 1a/4 Södra Vi 22/9 -13 HIF-1/1: K. Slättengren 41:29, M. Andersson 42:59, O. Slättengren 49:58
2:01:12 1a/4 Södra Vi 21/9 -14 HIF-1/1: A. Rehn 39:08, G. Milesson 39:16, M. Andersson 42:48
2:13:25 2a/3 Södra Vi 20/9 -15 HIF-2/2: M. Andersson 43:05, E. Karlsson 42:25, A. Rehn 49:13

3000m Hinder

11:16.08
2a/4
Eksjö
5/8 -07
10:30.13
2a/3
Högby
5/7 -09
10:51.95 1a/3 Villstad 28/8 -10
10:36.75
2a/2
Jönköping
3/6 -12

110m Häck

26.10w
2a/2
Nässjö +2,8
4/8 -07
22.52
4a/4
Högby
4/7 -09

400m Häck

1:18.04
3a/3
Högby
13/7 -05
1:08.18
3a/3
Högby
5/7 -09
1:07.52 2a/3 Villstad 28/8 -10
1:11.11 5a/5 Kalmar 29/5 -11

Höjd

1.45
5a/6
Eksjö
5/8 -07

Tiokamp

3.111p
2a/2
Villstad
13-14/6 -09

Stafett 4x100m

DQ -/3 Kalmar 28/5 -11 HIF-1/1: K.Slättengren, G.Lindqvist, M.Andersson, Z.Kolaj

Stafett 4x400m

3:51.34 3a/3 Växjö 9/6 -08 HIF-1/1: C.Karlström, Z.Kolaj, M.Andersson, S.Rohde
4:02.42 1a/2 Kalmar 28/5 -11 HIF-1/2: Z.Kolaj, K.Slättengren, M.Andersson, T.Olsson

Stafett 4x1500m

18:47.35 1a/3 Växjö 28/5 -05 HIF-1/3: C.Karlström, Z.Kolaj, M.Andersson, S.Rohde
18:09.46 3a/3 Växjö 9/6 -08 HIF-1/1: S.Rohde, M.Andersson, L.Dahlström, I.Åkerberg
18:22.48 2a/4 Växjö 6/6 -09 HIF-1/2: K.Slättengren, M.Persson, M.Andersson, S.Rohde
17:28.52 1a/4 Växjö 13/6 -10 HIF-1/1: M.Andersson, L.Dahlström, A.Dahlström, D.Nilsson
17:30.94 1a/4 Kalmar 13/7 -11 HIF-1/1: E.Pettersson, M.Andersson, K.Slättengren, D.Nilsson
18:20.24 3a/4 Kalmar 11/7 -12 HIF-2/3: L.Dahlström, T.Ingvarsson, S.Karlsson, M.Andersson
17:37.52 1a/4 Oskarshamn 3/7 -13 HIF-1/2: A.Rehn, M.Andersson, S.Rohde, K.Slättengren
18:04.66 1a/8 Oskarshamn 2/7 -14 HIF-1/2: D.Svensson, M.Bäcklund, M.Andersson, S.Rohde
20:35.97 3a/3 Nässjö 8/8 -15 HIF-2/2: M.Andersson, C-G. Nilsson, S. Strand, R. Slättengren


Kalmar Läns Mästerskap (LM)

Terräng

4.14km 13:39 3/35 Skälbyloppet, Kalmar 4/4 -09


Ölands Mästerskap (ÖM)

Ölandsrekord = Guld, 1a = Silver, 2a = Brons

100m

15.05 6a/6 Högby 27/8 -06
14.28 7a/9 Högby 6/10 -07
14.09 3a/4 Högby 12/10 -08
13.92w 2a/3 Högby 4/10 -09
14.07 5a/9 Högby 29/5 -10
14.22 9a/10 Högby 5/6 -11
14.60 4a/4 Högby 22/7 -12

400m

66.90 4a/4 Högby 27/8 -06
60.85 3a/4 Högby 12/10 -08
59.23 5a/6 Högby 29/5 -10
59.86 5a/8 Högby 5/6 -11
62.76 3a/3 Högby 22/7 -12

1500m

4:59.17 1a/1 Högby 27/8 -06
4:41.14 1a/2 Högby 6/10 -07
4:42.47 1a/2 Högby 12/10 -08
4:34.97 1a/3 Högby 4/10 -09
4:23.60 1a/5 Högby 29/5 -10
4:24.14 2a/6 Högby 5/6 -11
4:40.47 1a/3 Högby 23/7 -12
4:35.01 2a/4 Högby 16/6 -13
4:22.88 2a/7 Högby 8/6 -14

5000m

19:01.4m 1a/1 Högby 27/8 -06
17:21.48 1a/1 Högby 6/10 -07
17:45.93 1a/2 Högby 12/10 -08
17:51.4m 1a/1 Högby 4/10 -09
16:51.55 1a/4 Högby 29/5 -10
17:39.18 6a/7 Högby 5/6 -11
17:57.78 4a/4 Högby 22/7 -12
17:23.09 2a/4 Högby 8/4 -14

Marathon

3:52:42
3a/4
Ölands M. 24/7 -04
3:09:09
1a/3
Ölands M. 28/7 -07
Bröt - Ölands M. 28/7 -12

Terräng

14:27
3a/24
Wässbylund, Föra 10/5 -05
13:27
1a/25
Lofta, Föra 27/4 -08
13:37
2a/25
Rälla, Högsrum 2/5 -09
13:27 2a/32 Lofta, Föra 2/5 -10
13:09 2a/28 Färjestaden 7/5 -11
13:26 2a/21 Ramsnäs, Byrum 1/5 -12

110m Häck

25.85 3a/3 Högby 27/8 -06
24.60
1a/1
Högby
12/10 -08
22.57w
1a/2
Högby
4/10 -09
21.89w 2a/2 Högby 29/5 -10
23.51
1a/1 Högby 5/6 -11
23.68w 3a/3 Högby 23/7 -12

Höjd

1.35 5a/6 Högby 27/8 -06
1.30 8a/8 Högby 6/10 -07
1.40
4a/4
Högby
12/10 -08
1.45 2a/2 Högby 4/10 -09
1.45 5a/6 Högby 29/5 -10
1.40 6a/6 Högby 5/6 -11
1.45 3a/3 Högby 22/7 -12

Stav

2.25 5a/5 Högby 27/8 -06
1.90 2a/3 Högby 6/10 -07
DNF -/4 Högby 12/10 -08
2.22 5a/5 Högby 23/7 -12

Längd

4.31 5a/5 Högby 27/8 -06
4.72 2a/4 Högby 12/10 -08
4.70 1a/3 Högby 4/10 -09
4.35 6a/6 Högby 5/6 -11
4.61 3a/3 Högby 22/7 -12

Tresteg

9.41 4a/4 Högby 27/8 -06
9.42 3a/4 Högby 12/10 -08

Kula

5.77
3a/3
Högby
27/8 -06
6.49
6a/9
Högby 6/10 -07
6.56
6a/8
Högby
12/10 -08
6.19
4a/4
Högby 4/10 -09
6.39 7a/7 Högby 29/5 -10
6.12 6a/6 Högby 5/6 -11
6.07 4a/4 Högby 22/7 -12

Diskus

17.24
4a/4
Högby
27/8 -06
19.66
5a/9
Högby 6/10 -07
15.11
5a/5
Högby 12/10 -08
15.68
3a/4
Högby 4/10 -09
17.69 6a/6 Högby 29/5 -10
18.18 2a/2 Högby 5/6 -11
17.30 4a/4 Högby 23/7 -12

Slägga

10.97
6a/6
Högby
27/8 -06
13.56
4a/6
Högby 6/10 -07
12.54
4a/4
Högby 12/10 -08
12.35 1a/1 Högby 4/10 -09
13.29 2a/2 Högby 5/6 -11

Spjut

17.04
4a/4
Högby
27/8 -06
20.28
7a/8
Högby 6/10 -07
20.41
3a/5
Högby 12/10 -08
17.33
3a/4
Högby 4/10 -09
19.98 6a/6 Högby 29/5 -10
17.75 3a/3 Högby 5/6 -11
16.85 3a/3 Högby 23/7 -12


Klubb Mästerskap (KM)

Terräng

3,3km 11:26 2a/4 Böda Sand, Öland 24/4 -05